Od chvíle, keď v roku 2001 zišiel z výrobnej linky prvý automobil radu Superb, vyrobila česká značka zhruba 900 000 áut všetkých troch generácií tohto modelu. Viac ako 100 000 z nich predstavujú automobily tretej generácie, ktorá sa vyrába od marca 2015. Na Slovensku sa od začiatku predaja modelu v roku 2001, až do súčasnosti, predalo viac ako 10 400 automobilov Škoda Superb.

Počiatky prvých  limuzín značky Škoda siahajú až do pionierskych čias výroby automobilov. Model Laurin & Klement FF bol v roku 1907 vybavený prvým osemvalcovým motorom v Strednej Európe. Luxusný model Hispano-Suiza, vyrábaný v dvadsiatych rokoch používal napríklad aj prvý prezident Československej republiky Tomáš Garrique Masaryk.

Na začiatku tridsiatych rokov zas zákazníkov nadchol osemvalcový automobil ŠKODA 860. V roku 1934 zišiel z linky prvý automobil značky s názvom Super –  model Škoda 640 Superb. Ten využíval technologickú platformu vozidla Popular, jeho šesťvalec s objemom 2,5 litra dosiahol výkon 55 konských síl. Kardanový hriadeľ prechádzal centrálnou rúrou chrbticového rámu, namiesto tuhých náprav mal automobil aj pokrokovejšie nezávislé zavesenie predných aj zadných kolies. Výhodou tejto konštrukcie bolo napríklad to, že podstatne vyššia torzná tuhosť menej namáhala karosériu. Výrobné haly vtedy opustilo len 200 týchto vozidiel.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Send this to a friend