Od počítačov, telefónov a tabletov, sa Apple presunie na výrobu áut. Možno. Posledné správy hovoria o zapojení sa bývalého viceprezidenta spoločnosti, Boba Mansfielda do projektu a navýšenie rozpočtu pre výskum a vývoj, na 10 miliárd dolárov.

Samozrejme, väčšina informácií sú len špekulácie a úplne presné informácie má len kôpka zainteresovaných ľudí v spoločnosti. Debaty na túto tému sa rôznia, jedná sa naozaj o auto, alebo len softvér, prípadne sieť pre autonómne vozidlá. Nie je žiadnym tajomstvom, že kto príde s univerzálnym riešením, ovládne trh na niekoľko rokov, možno desaťročí.

Apple_auto_prototyp

Údajné Apple testovacie auto

Google (Alphabet), Tesla a Apple sú skloňované značky, ktoré sa o tieto inovácie snažia najviac. Elon Musk predstavil svoj plán pre značku Tesla, tak ako po minulé roky, a okrem rozširovania ponuky elektrických vozidiel, ekologických riešení pre domácnosti, sa v ňom hovorí aj o sieti majiteľov, ktorí si medzi sebou požičiavajú autá, ktoré by sa mohli premiestňovať na požadované miesto samostatne, bezpilotne, resp. bez šoféra. Samozrejme, že do týchto pretekov sa nezapojili len veľké značky. V Silicon Valley denne stretnete niekoľko neoznačených automobilov bez šoféra, ako sa počas testov, preháňajú ulicami.

Elon_Musk

Elon Musk

Tony Fadell, bývalý zamestnanec Apple, známy aj ako otec iPodu, pre Bloomberg v rozhovore povedal, že o plánoch pre Apple auto, hovoril so Steveom Jobsom už v roku 2008, Apple ale v tom čase nemal dostatočné prostriedky a kapacity na tento projekt.

Nábor expertov

Naozaj sa teda Apple do projektu pustilo ? Opakujeme ešte raz, samotné Apple nič oficiálne nepotvrdili, ale ako povedal aj Elon Musk, je ťažké niečo utajiť, ak na to najmete tisícku inžinierov. Apple najal odborníkov a bývalých zamestnancov z Tesly, Chrysler, BMW, Mercedes-Benz, Ford, Nissan, Aston Martin, Toyota, Michelin ale aj Bosch, Delphi a Nvidia. Áno, celkom slušný zoznam svetových expertov na automobily a veci s nimi súvisiace. Navýšený rozpočet pre rozvoj a inovácie, dáva tiež tušiť o náročnejšom a väčšom projekte, ako doteraz deklarovanej Apple televízií. Pred 4 rokmi bol tento rozpočet 3 miliardy dolárov.

Apple_auto_prototyp_1

Ilustrácia z patentu Apple

Určite sa ale nejedná len o suchý projekt elektrického automobilu. Apple by chcel určite priniesť autonómny elektrický automobil, ale neskončiť len pri tom. Do budúcnosti by radi priniesli aj riešenia a infraštruktúru, prípadne softvér, nabíjacie stanice, či sociálnu sieť pre autonómne automobily. Svedčia o tom aj uniknuté patenty, ktoré si dal Apple zaregistrovať. V nich sa hovorí o napr. o prepojení komunikácie medzi mozgom automobilu a telefónom, pre nastavenie svojich parametrov, či už vo svojom alebo cudzom aute.

Bob Mansfield

Bob Mansfield

Poslednou väčšou správou, je informácia o zaradení bývalého viceprezidenta Apple, Boba Mansfielda , ako šéfa pre projekt Titan. Bob Mansfield má za sebou bohatú históriu zásluh vo vývoji iMacov, MacBookov a technologických riešení pre viacero divízií v Apple. Očakávané predstavenie produktu, sa odhaduje na rok 2020, či sa dočkáme dovtedy minimálne oficiálneho potvrdenia projektu, je otázkou, rovnako ako aj názov. Apple Car, iCar, MacCar, Titan… ?

Foto: Apple, Tesla, Engadget, WccFtech

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Send this to a friend