Bavorská automobilka s vrtuľou v znaku, nám ukazuje v poslednej dobe zaujímavé preteky s ostatnými automobilkami. Snaží sa apelovať na modely od Mercedesu, tentokrát ďalšími generáciami radu 5, X5 a triede GLS, pripravil konkurenta, svojím novým radom X7. BMW to myslí vážne. 

BMW radu 5 pod kamuflážou

Nová päťka sa ukázala pri predstavovaní snímacej optickej techniky vo vývojovom stredisku. Na fotkách je vidieť stále zahalená do svojej prototypovej nálepky. Úplné predstavenie, nie je oficiálne oznámené. Očakáva sa na novinkami nabitom, jesennom parížskom autosalóne, avšak posledné zdroje hovoria, že by sa tak malo stať až na detroitskom autosalóne v Januári. Podľa týchto zdrojov sa očakáva v Paríži, predstavenie nového radu X2.

BMW G30

Na fotkách môžeme vidieť pravdepodobne finálne tvary sedanu, ktorý sa vyrába už 40 rokov. Jeho prvky budú inšpirované najvyšším radom 7, ktorý sa dostal do predaja tento rok. Technológia, ktorú BMW prezentuje na fotografiách, sníma opticky objekty, ktoré neskôr prenáša do virtuálneho 3D modelu, s presnosťou na menej ako 100 mikrometrov. Účelom má byť dôslednejšia kontrola výroby a produkcie jednotlivých dielov a auta ako celku.

Oproti predchádzajúcemu modelu, by mala 5-ka narásť vo všetkých rozmeroch. Očakáva sa väčší vnútorný priestor a technológia iDrive, spojená s ovládaním gestami. Napriek všetkým vymoženostiam a veľkosti, by mala byť ľahšia, vďaka použitiu kombinácií vysoko pevnostnej ocele, hliníka a uhlíkových vlákien v štruktúre.

Samozrejmosťou je aj príchod novej športovej M5, z divízie BMW M. Prísť by mala v roku 2018, pod kapotou by mal zostať pôvodný 4,4 litrový prepĺňaný motor V8, s pár zmenami kvôli emisiám a vyššiemu výkonu. Obrovský krútiaci moment by mal zvládať pohon na všetky štyri kolesá.

X5 pre rok 2018 v začiatkoch testovania

Rovnako ako v prípade radu 5, aj X5 si veľa požičia od limuzíny radu 7. Nové SUV bude postavené na platforme CLAR. Použité materiály, sľubujú podstatne nižšiu váhu, ako súčasná generácia. Základné tvary zostanú, zmena sa teda bude týkať hlavne techniky a prispôsobenie pre aktuálny dizajnový jazyk nových BMW. Môžeme očakávať novú prednú časť, svetlá, prispôsobenú masku, kapotu a celú zadnú časť. Bočná línia a línia strechy, by mala ostať bez zmeny.

BMW X5 5

V ponuke motorov by sa mal objaviť plug-in hybrid, vynovené vznetové a benzínové motory, od štvor valcových až po osem valcové varianty. Športovo ladené X5M, s výkonom cez 600 koní sa očakáva neskôr.

Aktuálna generácia X5-ky s označením F15, dostane ešte posledný facelift, pravdepodobne tento rok.

X7 ako nový kráľ v ponuke

Odpoveď pre veľmi úspešnú triedu GLS od Mercedesu, má BMW pripravenú na rok 2018. V internej prezentácií, bola X7 ešte stále zahalená. Paleta motorov začína 6-valcami, vrcholom ponuky bude V12-ka pod kapotou.

Zahalené BMW X7

Interiér sa očakáva luxusnejší, ako v prípade radu 7. Tri rady sedadiel, všetko v koži, najnovší infotainment systém, ovládaný gestami, ako aj dokonale tichá a priestranná kabína. BMW chce adresovať nielen Mercedes, ale aj Range Rover a luxusom by sa chcelo podobať na nové SUV od Bentley model Bentayga.

BMW X7

 

Foto: BMW, Autocar.co.uk, bmwblog, autoevolution

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Send this to a friend