Dopravné zápchy v Číne sú legendárne. Jedna z nich má dokonca vlastnú stránku na Wikipédii. Vyzerá to ale tak, že by sa čoskoro mohli stať minulosťou. Teda ak sa zrealizuje plán tohto futuristického autobusu.

Je známy pod menom Transit Elevated Bus (TEB), čiže tranzitný vyvýšený autobus a je veľmi pravdepodobné, že by sa mohol stať budúcnosťou mestskej hromadnej dopravy. Momentálne je to len koncept, prvý prototyp by však mal začať jazdiť v meste Čchang-čou už v auguste. Miniatúra bola nedávno predstavená na 19. ročníku medzinárodnej technickej výstavy v čínskom Pekingu.

Autobus dlhý 60 metrov pojme až 1200 pasažierov a bude schopný ich do a z práce prepraviť ponad hustú dopravu. Poháňa ho elektrina v kombinácií so solárnymi panelmi. Je to skvelý nápad, ktorý by potenciálne mohol pomôcť odľahčiť dopravu a tiež znížiť znečistenie v najľudnatejšej krajine sveta.

Na šírku meria tento futuristický autobus 7,8 metra. Jeho celková výška je 4,5 metra a svetlá výška 2,1 metra. Znamená to, že sa pod neho zmestí väčšina osobných automobilov aj dodávok.

Začali by ste viac využívať MHD, ak by sme mali tento autobus aj na Slovensku?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Send this to a friend