Jedno z najpredávanejších áut na svete, Honda Civic, po predchádzajúcej nudnej deviatej generácií, prináša sviežejšiu desiatu generáciu na globálny trh.

Honda Civic pre Európu oficiálne až v Paríži

Verzia pre Severnú Ameriku, sa nám predstavila ako sedan už v Decembri minulého roka. Dynamickejšie ladené coupé, sa objavilo v Januári v Detroite. Hatchback pre Európu bol predstavený v Ženeve na jar, ako predprodukčný prototyp. Úplného oficiálneho predstavenie sa dočkáme v Paríži na jeseň. Minulý týždeň sa ale dostali na svetlo fotky finálnej produkcie, ktoré boli nafotené v blízkosti európskej továrne Hondy, pri britskom Swindone, naložené na nákladiaku. Na fotkách, ktoré priniesol portál AutoExpress, je vidieť aj finálna podoba interiéru, ktorý je menej dynamický ako exteriér auta.

Honda Civic 10 gen (11)

Dizajn exteriéru si prenesie niektoré prvky od svojich predchodcov. Zadná časť je tvorená svetlami v bumerangovom štýle, a dvomi krídlami na vrchu a v strede piatych dverí. Spodné krídlo je tentokrát výrazne nižšie, čo by malo prispieť k lepšiemu výhľadu smerom dozadu. Bočná línia dverí sa dvíha vzadu výraznejšie k streche. Menší predný previs, dlhá kapota a veľké nasávacie otvory, podtrhujú celkového športového ducha auta.

Honda Civic 10 gen (8)

Podľa dostupných informácií, sa pod kapotou objavia zo začiatku tri motory. Dva benzínové turbomotory s objemom 1.0 a 1.5 litra, so systémom VTEC a vznetová 1.6-ka i-DTEC. Trojvalcový jednoliter, sľubuje slušnú dynamiku, s výkonom okolo 130 koní a so zrýchlením z 0 na 100 km/h, za 8.6 sekundy.

Honda Civic 10 gen (1)

 

Globálna platforma prinesie niekoľko zmien

Honda Civic bude pre všetky trhy postavená na spoločnej platforme. Preto prinesie niekoľko veľmi pozitívnych, ale aj kontroverznejších zmien. Hlavnou zmenou, oproti predchádzajúcej európskej verzií, je veľkosť. Civic narastie. A to do všetkých smerov a pomerne významne. Na dĺžku pribudne 130 milimetrov, na šírku 30 milimetrov a jediný nižší parameter sa týka výšky, auto sa priblíži k zemi o 20 milimetrov. Stane sa tak najväčším autom v triede na trhu.

Honda Civic 10 gen (5)

Zmena veľkosti sa dotkne batožinového priestoru, ktorý by mal byť menší ako v predchádzajúcej generácií. Nádrž na palivo, by sa mala presunúť pod zadné sedadlá a nie je isté, či bude mať Civic doteraz známe a chválené sedadlá s dvojitým sklápaním. Potešením ale môže byť použitie nezávislého zavesenia zadných kolies a výrazne vyššia tuhosť karosérie.

Honda Civic 10 gen (13)

Tento výrazne lepší základ, nahráva aj ostrej verzií Civic Type-R, ktorá je samozrejme v pláne. Očakáva sa v nej 2-litrový turbo motor, s výkonom cez 350 koní, pohon na predné kolesá, 6-stupňová manuálna prevodovka, zrýchlenie z 0-100 km/h pod 5 sekúnd a maximálna rýchlosť prevyšujúca 270 km/h.

Foto: Autoexpress, Honda

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Send this to a friend