Trieda pickup-ov láka viacerých výrobcov. Po obrovských úspechoch najmä na trhoch v USA, sa Mercedes-Benz spojil s Nissanom a priniesli nový model X-Class, ktorý predstavuje pohľad na triedu pickupov nielen z pracovného hľadiska.

Mercedes X-Class pre luxus aj prácu

Na predstavení minulý týždeň sa ukázali dve verzie Explorer a Adventurer. Verzia Explorer prináša dizajn a výbavu vhodnejšiu pre spevnené cesty s veľkými kolesami a pneumatikami s nízkym profilom. Karoséria je položená na nižšom podvozku a interiér je odetý do luxusnej koži.

Mercedes-Benz Concept X-CLASS powerful adventurer – Exterier

Verzia Adventurer ukazuje nový pickup vhodnejší skôr na nespevnené cesty a terén. Vyšší podvozok, viac priestoru na veľké off-roadové kolesá, pohon na všetky štyri kolesá a oplastovanie karosérie, odolné voči náročnejším podmienkam v teréne.

Nová trieda X-Class berie od svojho darcu Nissanu Navara hlavné prvky podvozku, ako rebrinový rám, päťprvkovú zadnú nápravu a prednú nápravu typu McPherson. Podľa vyjadrení Mercedesu, bolo potrebné doladiť všetko tak, aby bol pocit jazdy a riadenia na ceste aj mimo cesty rovnaký. Čerpali pritom z bohatých skúseností v segmente SUV. Nový pickup od Mercedesu má v porovnaní s Navarou širší rozchod kolies, čo pomáha väčšej stabilite, vyššej priľnavosti a aj k menšiemu náklonu karosérie.

Mercedes novým modelom tak uzavrie svoje veľmi bohaté portfólio ponúkaných áut. Vyvíjaný a vyrábaný bude v aliancií s partnerom Nissan-Renault. Sesterské vozidlá Renault Alaskan a Nissan Navara sa tak budú spoločne vyrábať v spoločných závodoch v Španielsku a v Argentíne.

Veľká ložná plocha a priestranný interiér

Dizajnovo sa chce najnovšia trieda X podobať na posledné modely automobilky, preto nechýba veľká predná maska a predný výraz podobný triede V. Obidve verzie konceptu nám ukazujú možné rozdelenie modelov a ich využitie. Je teda pravdepodobné, že si bude možné objednať nový pickup od Mercedesu so zameraním na luxus a pohodlie ako aj jednoduchú verziu pre prácu, prípadne verziu s výraznými terénnymi vlastnosťami.

Pre jeho komerčné použitie sú dôležité aj údaje o váhe nákladu, ktorá je 1100 kg. Ťažný výkon predstavuje 3500 kg s najvýkonnejšími motormi V6. Ponuka motorov zatiaľ nie je oficiálne známa. Očakáva sa viacero variánt 4 valcových benzínových a dieselových motorov od Nissanu ako aj vrcholná benzínová verzia V6 od Mercedesu. Pohon bude štandardne na zadnej náprave s príplatkovou možnosťou pohonu všetkých štyroch kolies 4Matic. Súčasťou pohonu bude aj rozdeľovacia skriňa s možnosťou zapnutia nízkeho prevodu, uzávierky diferenciálov a elektronického trakčného systému.

V interiéri nájdeme veľkú podobu s triedou V. Samostatný centrálny displej infotainmentu a kruhový ovládací systém s dotykovou plochou, dopĺňajú najdôležitejšie ovládacie tlačidlá a po vzore od sesterských modelov, tradičná káblová ručná brzda. Sedenie bude zatiaľ pre päť osôb a ložná plocha bude mať niekoľko možností prekrytia ako aj iného prílušenstva pre individualizáciu modelu.

Samozrejmosťou je použitie najnovších aktívnych a pasívnych bezpečnostných prvkov automobilky aj v najnovšom modeli. Vo výbave tak budú použité kamery pre rozhľad, parkovacie senzory, senzory pre sledovanie premávky a chodcov ako aj najnovšie ultrazvukové sledovacie systémy.

Nová trieda X-Class od Mercedesu, sa objaví najskôr na niekoľkých trhoch vrátane Austrálie, Európy, Južnej Ameriky a Južnej Afriky už v priebehu roka 2017. Najväčšími konkurentami budú Toyota Hilux a Volkswagen Amarok. Mercedes by rád uviedol svoj pick-up aj na trhu v USA, na ktorom je však veľmi silná pozícia domáceho Fordu, Chevroletu a japonskej Toyoty.

 

 

 

 

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Send this to a friend