Tesla predstavila novú batériu pre modely S a X. S väčším dojazdom prichádza aj lepšie zrýchlenie z 0-100. To má teraz hodnotu neuveriteľných 2.5 sekundy

Tesla Model S zrýchli ako hyperšport

Nová 100 kWh batéria, posúva Tesla Model S zrýchlením medzi hyperšporty, ako Ferrari LaFerrari, Porsche 918 a Bugatti Chiron. Tie sú však 10-násobne drahšie, Bugatti dokonca ešte viac. Model X vybavený 100 kWh batériou zrýchli za 2.9 sekundy.

Oficiálny dojazd Modelu S narástol na hodnotu 510 kilometrov, čo je 7% nárast oproti modelu s 90 kWh batériou. Model X má dojazd so 100 kWh batériou 465 kilometrov.

Tesla Model S P100D (3)

Možnosť doobjednať si väčšiu batériu, sa dá len pri vrcholných Performance modeloch, s duálnym pohonom dvoch motorov a všetkých kolies a s módom Ludicrous.

Všetky úpravy sa týkajú len batérie, teda jej väčšej výkonnosti, kapacity a nového chladiaceho systému.

Elektrické motory ako aj rozvody ostali bez zmeny. Napriek tomu je to pre výrobcu veľký krok. Batéria už dosahuje dostatočnú kapacitu na celotýždňovú prevádzku, prípadne denné dochádzanie po diaľnici na dlhšie vzdialenosti.

Lepšie parametre za vyššiu cenu

Čo teda stojí tých 10 kWh kapacity navyše ? Presne $9,500. Tým pádom je celková cena pre Model S P100D je $134,500 a pre Model X P100D predstavuje hodnotu $135,500. Ak ste si už náhodou objednali model P90D, tak za príplatok $10,000 Vám už príde model P100D. Ak už vlastníte model P90D, tak sa poplatok za výmenu vyšplhá na $20,000. 10-tisíc za novú batériu a 10-tisíc za zlikvidovanie tej starej.

Tesla Model S P100D (4)

Tesla chce týmto krokom predĺžiť svoj náskok pred konkurenciou. Predajom drahších modelov, chce navyše financovať vývoj a výrobu modelu 3, ktorý by mal byť menšou a lacnejšou alternatívou pre niekoho, kto chce elektrické auto.

Automobilka je stále stredobodom pozornosti, hlavne v médiách. Rôzne, dokonca aj smrteľné havárie, ktoré malo spôsobiť autonómne vedenie vozidla, prípadne vzbĺklivé požiare áut v Dánsku alebo vo Francúzsku, nepridávajú na verejnom image automobilky. Tieto incidenty sú však vzhľadom na pomer áut v prevádzke, absolútne zanedbateľné. Navyše vyšetrovania väčšinou preukázali chybu vodiča, kedy nerešpektoval pokyny, prípadne použil autonómne riadenie, tak ako to výrobca neodporúča.

Foto: Tesla

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Send this to a friend